.

Ministar Domić: “Interes djece mora biti na prvom mjestu, iskoristit ćemo sve mogućnosti i resurse za uspješan završetak školske godine!”

17 Ožujak 2020

Izazovna i teška situacija u kojoj se nalazi većina svjetske populacije nije zaobišla ni našu županiju. Pred nama je veliki izazov kada nam se čini da bi se mnoge stvari mogli izmaći kontroli te negativno utjecati na nas. Iako su donekle i razumljiva neka ponašanja, ipak u ovim važnim trenutcima nisu preporučljiva, niti prihvatljiva, od panike koja se širi i dodatno otežava situaciju, pa do ne pridržavanju pravila ili proizvoljnosti i neposluha uputama.

Sa svim izazovima, možda i ponajviše suočen je naš obrazovni sustav. Tim povodom kontaktirali smo resornog ministra, Bojana Domića, na kojemu je najveći teret kada je u pitanju privođenje akademske godine kraju, u gotovo nemogućim uvjetima, piše vitez.info

„Veliki je izazov i u obrazovanju u našoj županiji, u jednom velikom, ali i važnom sustavu. Nalazimo se u jednoj novoj i nepoznatoj situaciji, a svjesni da moramo odgovoriti svojoj zadaći i svojoj misiji. Naši najmlađi i najranjiviji članovi društva su naša djeca i moramo se potruditi da upravo oni pretrpe što je moguće manje svake vrste štete. Prije svega trebamo im osigurati zaštitu od bilo kakvih zdravstvenih rizika. Iz toga razloga odlučili smo se na težak, ali i ispravan potez obustave nastave. Svjesni težine odluke, a odlučni u zaštiti zdravlja naših učenika, odlučili smo se na tu mjeru. Svjestan sam da je bilo pritisaka javnosti da se odluka o obustavi nastave donese i nekoliko dana ranije, ali smo mi slijedili i slušali uputstva struke i odluku donijeli kada je to struka kazala. Sada smo spremni staviti sve raspoložive resurse, pa boriti se i za one koji su nam možda teže dostupni, kako bismo osigurali uspješan završetak školske godine, na zadovoljstvo svih“, započeo je naš razgovor ministar Domić.

Osnovno pitanje koje se nameće je što i kako dalje?

„U svim a pogotovo u ovim situacijama i izazovima treba ostati čovjek koji izvršava svoje ljudske i profesionalne zadaće. Naši ljudi iz sustava, prosvjetni radnici ljudi su iz obrazovanja i siguran sam heroji, kao i svi zdravstveni djelatnici, trgovci, vozači, i mnogi drugi koji i u ovim otežanim okolnostima maksimalno savjesno izvršavaju svoje zadaće za našu djecu, ali i cjelokupno građanstvo. Naša zajednička odgovornost je, osim opasnosti po zdravlje, spriječiti i druge štete, dugoročnije, ali koje također mogu napraviti štetu za našu djecu. Opasnost je da djeca zbog nefunkcioniranja sustava obrazovanja ili njegovo otežano funkcioniranje budu dugoročno zakinuta, kao sutrašnji članovi društva, pravnici, ekonomisti, liječnici. Zato nam je cilj da koristeći se onim što imamo zajedno učinimo da moguću štetu svedemo na minimum, a za to su nam potrebni svi. Već smo poslali instrukciju svim školama, s ciljem da sustav funkcionira i u ovim otežanim okolnostima. To je naša dužnost moralna ljudska obveza, dužnost prema budućnosti naše djece i nas samih. Svi bismo bili najsretniji kada bi djeca mogla sjesti u svoje školske klupe već za dva tjedna, ali moramo biti spremni pripremat i za druge scenarije. U slučaju da se suočimo sa još većim izazovima, onda je potrebna odgovornost svih nas. Ustrajat ću da prosvjetni djelatnici svoje zadaće obavljaju maksimalno profesionalno, ali bit će nam potrebna i potpora učenika, ali i roditelja. Ništa nismo postigli ako djeca umjesto u školama borave u javnim prostorima, kafićima, tržnim centrima i bilo kojem mjestu gdje postoje veći rizici. Dragi učenici i roditelji, molim vas, budite odgovorni, to je zadaća vas i vaših bližnjih“, poručio je ministar Domić.


Što je potrebno da obrazovni sustav prevaziđe poteškoće i izazove koji su pred nama i uspješno zaključi akademsku godinu?

„Treba nam strpljenja, samodiscipline, hrabrosti te građanske ili bolje rečeno ljudske odgovornosti da izvršavanjem onoga što se od nas traži damo vlastiti doprinos kako bismo iz svega ovoga izašli što prije i što uspješnije. Jasno je da se možda najteže mijenjati i ograničavati, ali to moramo svi ako želimo pobjediti ovu prijetnju i novi virus sa što manje štete za zajednicu društvo svakog pojedinca. Potrebno je malo odricanja i žrtve svih nas. Djeca bi izolaciju trebala provesti i izvršavanjem školskih obveza, sukladno instrukcijama koje će dobiti iz škola te doprinijeti procesu samoučenja, uz potporu nas iz sustava. Nastojat ćemo društvene mreže staviti u funkciju učenja i podučavanja, a ne za razbibriku. Postoje i internet platforme, poput google clasrooma i druge, a mi ćemo nastojati izgraditi i vlastite. Prosvjetni djelatnici će imati obvezu opskrbiti platforme koje budemo koristili korisnim sadržajem i stvoriti pretpostavke za samoučenje ili učenje na daljinu. Naravno, tu nije u pitanju samo tehnički preduvjet, još jednom naglašavam, potrebna je i volja djece, ali i roditelja ili skrbnika djece. Želim naglasiti, kako vjerujem i u naše prosvjetare, to su najobrazovaniji članovi našeg društva i upravo oni koji trebaju u ovim (ne)prilikama pokazati da su uvijek bili nositelji ideja prosvjećivanja, prevazilaženja svih prepreka i ljudi humanisti, čija je briga o ljudskom rodu uvijek i sveprisutna. Ako sam nešto naučio u ministarstvu, to je da je obrazovanje poziv, nije posao“, kazao je Domić.


Na koncu razgovora, ministar Domić poslao je snažnu poruku prosvjetnim djelatnicima, ali i učenicima i njihovim roditeljima

„Interes djece mora biti na prvom mjestu. Danas kada je dužnost zdravstvenih djelatnika pružati uslugu pod svim rizicima, trgovca raditi i s rukavicama i s maskom na licu, vozača ići po nedostajuću robu u najugroženije zemlje, dužnost je prosvjetnih djelatnika brinuti o budućnosti naše djece i osigurati im adekvatnu naobrazbu. Zato im i ovim putem šaljem poruku, dajte sebe 110%, birajte i preporučujte sadržaje koji se mogu obraditi kući. Djeci koja nemaju pristup ili se iz bilo kojeg razloga ne koriste internetom osigurajte printani materijal i dostavite na kućnu adresu. Za to moramo imati i imamo resurse, ali ne smije nedostajati volje. Prevažno je da nijedna institucija ne stane. Svi imamo svoje zadaće, a nitko kao odgovoran član društva nema pravo zakazati, stati, skriti se ili izbjeći svoju obvezu. Još jednom, apeliram i šaljem molbu roditeljima, radite sve da djeca ovo vrijeme iskoriste za učenje i podučavanje. Ovo je borba za nas, naše najbliže, za našu zajednicu. Uvjeren sam da ćemo snagom zajedništva prevladati ove velike izazove s kojima smo suočeni, a da će nas i ovo iskustvo učiniti još snažnijim“, zaključio je naš razgovor ministar Domić.

7vitez.info/

 

IMPRESSUM

Udruga za humani i održivi razvoj Klik
Web portal Travnički vjesnik

Email: info@travnicki.ba
Web: www.travnicki.ba

 

 

Web & CMS podrška
nesa